Ariebaby Ariebaby
  • 01-01-2020
  • Mathematics
contestada

Blueberries cost $4.00 per pound. How many pounds of blueberries can u buy for $1.00

Respuesta :

guccigirl1208
guccigirl1208 guccigirl1208
  • 01-01-2020
One fourth of a pound
1/4 lb
Answer Link
josshyaby
josshyaby josshyaby
  • 01-01-2020

Answer:

Step-by-step explanation:

Blueberries cost $4.00 for 1 pound. The number of blueberries that can be bought $1.00 = (1×1)/4 pounds

= 1/4 pounds

Answer Link

Otras preguntas

The electrical generators can provide 1.5 × 109 W of power for a maximum of 5 hours. Calculate the maximum energy that can be transferred by the electrical gene
asap hurry for brainlist please im timed
Someone plz help me :(
how did rising unemployment impact Americans
solve using substitution: y=5x+10 y=4x+6 answer is an ordered pair!
which structural feature allows lipids to insulate and waterproof an organism
help with #4 PLEASE!!!
Write me What is 10/12 using simplest form
Your reading speed can be the fastest when you read __________. A) stories, plays, poems B) biographies C) instructions
You don't have to eat a variety of foods to get the nutrients your body needs. TRUE OR FLASE