loserarjunie loserarjunie
  • 02-11-2019
  • Mathematics
contestada

Paula pays 19.92 for 2.4 of walnuts. What is the price per pound of walnuts?

Respuesta :

akbarmohd701 akbarmohd701
  • 02-11-2019

Answer:

Step-by-step explanation:

She pays 19.2 for 2.4 walnuts

Price of 1 walnut = 19.92÷2.4 = 8.3

Answer Link
spiderakari
spiderakari spiderakari
  • 24-09-2020

Answer:

$8.30

Step-by-step explanation:

Paula paid 19.2 for 2.4 pounds of walnuts

Price of 1 walnut = 19.92 and 19.92 ÷ 2.4 = 8.3

Answer Link

Otras preguntas

the chart shows the lenght of each student's pencil. Which person has a pencil lenght that can be rounded up to the nearest tenth of an inch?
Nitrogen in the cells of plants and animals is first released to other organism with the help ofa)denitrifying bacteriab)nitrogen-fixing bacteriac)nitrifying ba
Please help with number 7
Which is least like the others? Lamp, flashlight, spotlight,flare
What is 9x10 to the third power
5+2×=2×+6 what can I do?
in breastfeeding the harder and more frequently the infants suckles, the more milk is produced and secreted from the mammary glands and ducts. This phenomenon i
the term for fungi that decompose dead organic matter is
65 sit up each day for one week using distributive property
the sum of 14 and a number is equal to 17