jamesreachout jamesreachout
  • 01-10-2019
  • Mathematics
contestada

theos mom bought an eight pack of juice boxes for 4 dollars find the unit rate

Respuesta :

AnimeBrainly
AnimeBrainly AnimeBrainly
  • 01-10-2019

Answer:

$0.50 for a pack of juice.

Step-by-step explanation:

You are finding the unit rate of the cost of each unit, or one box of juice. In this case, there is 8 juice boxes in the pack, which costs you $4. Divide 4 with 8:

4/8 = 1/2 = 0.5

$0.50 is the cost per pack of juice.

~

Answer Link

Otras preguntas

30 POINTS 6. THE greater than negative number the _____ away it is on the number line. 7.zero is neither _____nor _____. 8. The smaller the negative number the
what is greater 0.83 or 8.3
point d is between points r and s on rs find the length of rs if rd =7 and ds = 12
what is the greatest common factor of 42a^5b^3, 35a^3b^4, and 42ab^4? 7ab^3 6a^4b 42a^5b^4 77a^8b^7
How to find out if your Mac has been hacked
justin buys 12pencils for $0.56 each. he pays with a ten doller bill . ow much change will the receive
if y = - 4/5x - 2, what is the value of x when y = - 9
jerichos status as the first city with a wall indicates that a. it was the first city built in during the old stone age b. it was the first time concrete was us
2. The following formula relates three quantities: Force (F), mass (m), and acceleration (a). F = ma (a) Solve this equation for a. (b) Let the force be unit
37. the word consumer means the same thing as the word ______________________.