mathgeek5
mathgeek5 mathgeek5
  • 03-05-2016
  • Mathematics
contestada

Sandy has box of chocolates. Box cost $2.00. In box has 8 chocolates. How much does each chocolate cost.

Respuesta :

fruitista
fruitista fruitista
  • 03-05-2016
so you must find individual prices.


Start by doing the price($2.00)divided by the amount in box(8) 


you should get 0.25 or 25 cents per chocolate
Answer Link
sam1022
sam1022 sam1022
  • 03-05-2016
Divide $2.00 by 8 and your answer is $0.25
Answer Link

Otras preguntas

What is the name of the relationship between2and 7
List three to four reasons why the first Barbary war was important.
A triangle is inside a circle where the triangle's base is on the circle's diameter as shown. What is the area of the shaded region? Use 3.14 for π . Enter y
THANKS 5 STARS AND BRAINLIEST! Which option best completes this chart of the economic system? Profit provides Jobs. Jobs provide _____. ______ provides sales.
what is the significance of Jim 's lecture to Huck
I have to identify the plant cells on a project. Do the cell names get capitalized?
Which sentence is written using the most formal style? A. If you grant me the privilege of working at your company, get assured that I will do my utmost to
Can someone help me please
Which sentence has a correct conjugation of the preterit tense? Carlos y Sofía traeron su portátil al cibercafé. Carlos y Sofía trajeron su portátil al ciber
3. A seafood restaurant owner orders at least 50 fish. He cannot use more than 30 amberjack or more than 35 flounder. Amberjack costs $4 each and flounder co