bookyanna7owjs8z
bookyanna7owjs8z bookyanna7owjs8z
  • 03-06-2019
  • Mathematics
contestada

Which is the better buy?

A. 2-gallon container of laundry detergent for $21.76

B. 12-cup container of laundry detergent for $7.20

Respuesta :

halooooo
halooooo halooooo
  • 03-06-2019
B seems right, because 12 cups = .75 of a gallon but if you were to buy two that would be 24 cups= 1.5 gallons and that would only be $14.40
Answer Link

Otras preguntas

Find the midpoint of the segment with the given endpoints. G(–4, 4) and H(2, 10)
Why do the stars appear to move across the night sky?
The Graph below shows the height h in feet of a ball t Second after it is thrown. The passes the ball is represented by the equation h=-t^2+8t please use the gr
The ________ nervous system is composed of the brain and spinal cord.
The presence of which reactant is the best indicator of an oxidation-reduction reaction?.
Simplify: − ( 7 p + 6 ) − 2 ( − 1 − 2 p ) −(7p+6)−2(−1−2p
2. Find m angle 1 73 88 60 80
State the possible Number of positive and negative zeros for each function. f(x) = 9x6 -3x5+ 33x4 -11x³ + 18x²- 6x
Which response best completes the following IF-ELSE statement? IF the answer is greater than 100, THEN say "You have won the game!", ELSE say "________" Congra
1. Why was the Soviet Union confident about its power and status up until the early 1970s?