kiki6168 kiki6168
  • 02-04-2019
  • Mathematics
contestada

4 lb of bananas for $2.76 is the same as
1 lb of bananas for $.69
​

Respuesta :

jsjs49 jsjs49
  • 02-04-2019
1 lb = 16 ounces

Paid amount
= [(0.69 cents) / (16 ounces)] × (5 ounces)
= 0.215625 cents
Answer Link
Mmmaadddiee
Mmmaadddiee Mmmaadddiee
  • 02-04-2019
Yes because if you multiply $.69 by 4 u would get $2.76
Answer Link

Otras preguntas

What is the value of grade after this program is executed? Assume the score is 50. if score >= 90: grade = "A" elif score >= 80: grade = "B" elif score
pls help.................'............
What is ethnonationalism.
I need help in math on this question
Pls help I’ll brainlest
Calculate the pH of the 4M NaOH
16. When drawing gestures, it is important to only use smooth strokes. O True O False 17. Gesture drawing is a sketching activity to help artists create more d
Prove that (vectors) (i) a × (b × c) + b × (a × b) = 0 (ii) [b × c − c × a − a × b] = [a b c]²​
What is one major similarity between Hinduism and Confucianism? O A. Both promote the importance of social stability. O B. Both teach that there are many differ
how many grams is 93 kilograms