Seudónimo Seudónimo
  • 03-04-2016
  • Mathematics
contestada

if 7 candies cost $4.20 how much does 12 candies cost?

Respuesta :

Jeanne080
Jeanne080 Jeanne080
  • 03-04-2016
4.20/7 = $0.6 That's for ONE candy Then do this : 0.6* 12 = $7.20
Answer Link

Otras preguntas

In the figure above, CDE is an equilateral triangle and abce is a square...
how do you convert gallons to liters? Explain
Which American general captured two cities in northeastern Mexico before the Mexican-American war was officially declared? Commander John Sloat General Zachary
Which of the following could be a nucleotide of DNA? deoxyribose + phosphate group + thymine deoxyribose + phosphate group + uracil ribose + phosphate group + t
An informal meeting with a person who works in a career that interests you is known as a(n) _____. a. job interview b. shadowing interview c. internship intervi
I have 4 factors. Three of my factors are 1,2,10. What is my fourth factor??
three times the sum of a number and four is equal to five times the number, decreased by two. If x represents the number, which equation is a correct translatio
Which of the original thirteen colonies is being described below? Free land was offered to immigrants that would come to the area, be patient, and wait for citi
Which is part of Buddhist religious teachings? A. an all-powerful God B. the caste system C. the Mahabharata D. the Noble Eightfold Path
Which Belgian mechanic and inventor built the first working internal combustion engine in 1859? A. Jean Lenoir B. Gustave Eiffel C. Guglielmo Marconi D. Henry F