hopealicea hopealicea
  • 03-04-2016
  • Mathematics
contestada

4 gallons of low-fat milk cost $13.80 find the cost of 6 gallons of low-fat milk

Respuesta :

bbop66 bbop66
  • 03-04-2016
Divide $13.80 by 4, then multiply by 6 to get $20.70
Answer Link
Waffletuffle
Waffletuffle Waffletuffle
  • 24-10-2021

Answer:

20.70

Step-by-step explanation:

13.80 divided by 4 and then mutiply by 6 and you will get 20.70

Answer Link

Otras preguntas

If you drove 324 miles on 16 gallons of gasoline, what is the simplified ratio of miles to gallons
Explain the pun biking without a helmet on is a no brainer
Help me guys please I will appreciate it which one is correct
What do you add to 2 3/8 to make 6
Use the change of base formula to compute log46 . Round your answer to the nearest thousandth.
wich of the following is a theme that frequently appears in anton p chekov's work? a-life meaninglesnes b-the power of love c-destructive humor d-emotional depe
solve the formula for the indicated variable; formula for the sum of angles of a triangle a+b+c=180 for c please inculde steps it would be greatly appreciated x
the second angel im a triangle is 2° less the 3 times the first angle the third Angle is 14° more than twice the first angle find the measure of all three angle
A puzzle contains a triangular piece with a base of 3 in. and a height of 4 in. A manufacturer wants to make 80 puzzles. Find the amount of wood used if each pu
Lara chose a square number. She rounds it to the nearest hundred. Her answer is 200. What are all the possible square number she could have chosen?