mikaylaknowsnothing
mikaylaknowsnothing mikaylaknowsnothing
  • 03-11-2018
  • Mathematics
contestada

Someone please help me! I would appreciate it so much!

Someone please help me I would appreciate it so much class=

Respuesta :

nvybella
nvybella nvybella
  • 03-11-2018
5.1 • 0.79 = 4.029
the apples cost $4.03
Answer Link
Rinkhals
Rinkhals Rinkhals
  • 03-11-2018

Given that Mandy Cart Contains :

5.1 pounds of Apples that cost $0.79 a Pound

From the above statement we can say that :

One Pound of Apples cost is 0.79 Dollar

5.1 Pounds of Apples cost = 5.1 × Cost of One Pound of Apples

5.1 Pounds of Apples cost = (5.1 × 0.79) Dollar = 4.029 Dollar

So the Cost of Apples Mandy Put in her Cart is 4.029 Dollar

Answer Link

Otras preguntas

1. Name two cities that were part of the Mongol Empire in 1294?2. Was Japan ever a part of the Mongol Empire?3. Name two cities that were part of the Mongol Emp
What is the range of f(x)=−3x−5?
Which number sentence is true? OA) |-8< 8 B) 1-15] < 15 C) 1-8] < |-151 OD 181 > 1-151
can some one give me 5 facts about canada music
Social Class is category of people with the same -----------level a. Educational b. Political c. Economic d. Age
Find XY if X(0, -7) and Y(-3, 2). d =
What does the word 'de' mean in Spanish?
Please HELP!!!! Asappppp thank you!!!!
As a young child, you used to draw stick figures and houses with a plain, basic pencil. Even though you might not have realized it at the time, you were already
What are the zeros of the function below? F(x) = (x-2)(x+5) (x+3)(x-1) O A. -2 and 5 O B. 1 and - 3 O c. 2 and -5 O D. -1 and 3