garytorresangulo garytorresangulo
  • 03-10-2018
  • Mathematics
contestada

victor bought 15.6 pounds of paintball all together the balls cost $35.99 about how much did the paintball cost per pound

Respuesta :

infinitedip infinitedip
  • 03-10-2018
around 2.30 per pound

35.99÷15.6=2.307

Round up to 2.30
Answer Link

Otras preguntas

What is the answer to this problem?
Ming says that 0.24 > 14 because 0.24 = 24. Which best explains Ming's error? 24 < 14 0.24 = 24 tenths, not 24 Cannot compare fractions and decimals 0.24
Why is helium lighter than lead? Please someone help !
In spanish, write one complete sentence with each of the following words. Nunca Nada Nadie Algo Alguien Thank you!!
how did Joseph Lister used the scientific method to determine the effects of germs and cleanliness.
rights that cannot be taken away or denied in the Declaration of Independence these rights are life liberty and the pursuit of happiness ​
1. Coloca verdadero o falso. En caso de ser falso, justifica tu respuesta y, si es verdadero, amplía. Tanto la justificación como la ampliación debe tener 5 ren
At a summer camp, the campers are divided into groups. Each group of 16 campers requires 2 cabins. ​How many cabins are needed for 112 campers?
Select all ratios that are in their simplest form. A 11:12 B 4:28 C 7:14 D 26:3 E 11:29
Galena's research question is "How has hip-hop music changed since its beginnings during the 1970s?" Which search term would most effectively yield results from