Loopalenda
Loopalenda Loopalenda
  • 02-10-2018
  • Mathematics
contestada

The cost (in dollars) of making N birthday cakes is represented by C=24n + 35. How many birthday cakes are made when the cost is $395? Show your work and include units in your Answer.

Respuesta :

cmoreno511 cmoreno511
  • 02-10-2018

C=24n + 35.

C= 395


395=24n+35


395-35=24n


360=24n


360/24=n


15=n


15units

Answer Link

Otras preguntas

The challenge in applying utilitarianism is that (Points : 1) it cannot distinguish among different kinds of pleasures. it is difficult to calculate the various
The repeating group of a crystal is called the A. nucleus. B. unit cell. C. net. D. crystal system.
Most of the evidence we have about early humans comes from _____.
What word should you avoid when correcting a child?
How did Athenians avoid major political upheavals?
Which of the following was not a result of the American Civil Rights Movement? A. Poverty was eliminated B. Equal access to housing and jobs was required C. V
should eighth be capitalized if use in a sentence
it sociable and outgoing is synonyms or antonyms or neither
what is the importance of prehistory
How did the success of Portugal's exploration of Africa affect Spain