reversetwinzz reversetwinzz
  • 01-06-2018
  • Mathematics
contestada

What is the unit price for 8 ounces cough syrup @$1.36 a bottle

Respuesta :

coolguy234 coolguy234
  • 01-06-2018
just divide 1.36 by 8
0.17
Answer Link
Luv2Teach
Luv2Teach Luv2Teach
  • 01-06-2018
Unit price will be found by dividing 1.36 by 8. This will give you the cost per ounce.  It's 17 cents per ounce.
Answer Link

Otras preguntas

If AD is the altitude to BC , what is the slope of AD? A. 1/3 B. 2/3 C. -1/3 D. 3
Which statements are true about the Homestead Strike? Choose all answers that are correct. Several workers and detectives were killed during the strike. Carne
4.8 is 8% of what number?​
What is the difference between vertical and Horizontal organization
simplify the following expression: (7x+2)^2
A seed sprouted and grew 2 3 of a foot in 3 months. What was its rate of growth?
12. Beatty again talks about society. What were people interested in? List details. How did these interests contribute to the books not selling?
This rock fractures into tiny pieces, will the smaller pieces have the same density as the above larger rock?
Which of the following BEST describes a body in equilibrium? A. It is standing upright. B. All forces acting on a body are balanced. C. The force of gravity has
I’ll mark as BRANLIEST!! Plz I need serious help with this!! -Identify each part of the expression: 11x+3xy-6