idontknowanyidea
idontknowanyidea idontknowanyidea
  • 04-03-2018
  • Mathematics
contestada

San paid $8.28 for 18 stamps at this rate how much is a cost Sam to buy 12 stands

Respuesta :

MarkV
MarkV MarkV
  • 04-03-2018
If we pay $8.28 for 18 stamps we can find the price of one stamp by dividing by 18.

So, the price of one stamp will be
$8.28 / 18 = $ 0.46

To find the price of 12 stamps we have to multiply by 12 and finally find
$0.46 * 12 = $5.52

Hence, the cost of 12 stamps is $5.52
Answer Link

Otras preguntas

The visual system tends to divide an object into parts by "cutting" it at _______ in its silhouette.
Which points define the solution set of this linear-quadratic system of equations?
As the Agricultural Revolution progressed, how did the surplus of food affect early human civilization?
Which of the following statements about the placement of illustrations in documents is true? A. Runarounds are viewed by professional desktop publishers a
What is a hot spot? explain how this forms a volcanic island arc such as hawaii?
A foodhandler that is preparing or serving food should refrain from wearing a watch or a bracelet because of
A ship is moving with a constant acceleration of 36km/hr2 in a fixed direction speeds up from 12 km/hr to 18km/hr. Find the distance traveled by the ship in thi
helppppppppppppppppp
Which data set has an outlier? 25, 36, 44, 51, 62, 77 3, 3, 3, 7, 9, 9, 10, 14 8, 17, 18, 20, 20, 21, 23, 26, 31, 39 63, 65, 66, 69, 71, 78, 80, 81, 82, 82
I need help with this question?????