makenziemurator makenziemurator
  • 04-01-2018
  • Mathematics
contestada

A four pint carton of frozen yogurt cost $5.12 what is the price per fluid ounce?

Respuesta :

hamislife232p03vya hamislife232p03vya
  • 04-01-2018
1 pint = 2 cups =  4 fl oz (1 cup = 2 fl oz)

4 × 2 = 8 cups × 2 = 16 fl oz 
 
$5.12 ÷ 16 

$0.32 per fluid ounce





Answer Link

Otras preguntas

Someone help me with three and four
I need help on number 3
You use 4 gallons of water on 14 plants in your garden. At this rate, how much water will it take to water 35 plants?
are the smallest biological structural units of the body
Why do amoeba need to change shape
PLEASE HELP!!!!!!! HOW LONG IS A PIECE OF STRING?
how can you solve for 42 = 6×?
put in order from least to greater3/8,3/4,5/6,1/2
seven milion twenty thousand thirty-two in standard form
what is -12 as an integer