alexthemathman alexthemathman
  • 02-01-2018
  • Mathematics
contestada

Jordan paid 11.20 for 5 pears and 6 peaches. The cost of 3 pears is as much as 2 peaches.

Respuesta :

Cojoxo Cojoxo
  • 02-01-2018
Let pears = x and peaches = y

5x + 6y = 11.20
3x = 2y

3x = 2y so rearrange --> x = 2y/3

Sub that into 5x + 6y = 11.20

5*2y/3 + 6y = 11.20
10y/3 + 6y = 11.20
10y/3 + 18y/3 = 11.20
28y/3 = 11.20
28y = 11.20*3
28y = 33.60
y = 33.60/28 = 1.20 so 1 peach costs 1.20

now use this in 3x = 2y

3x = 2*1.20
3x = 2.40
x = 2.40/3 = 0.80

A pear costs 0.80 and a peach 1.20



Answer Link

Otras preguntas

an archer shot a 0.06 kg arrow at a target. The arrow accelerated at 5,000 m/s2 to reach a speed of 50.0 m/s2 as it left the bow. During this acceleration what
Find the roots of the quadratic equation: [tex]2x^{2} - x - 10 = 0[/tex]
what is 1 dollor 2 dimes 13 pennies PLUS 2 dollaars and 3 quqrters?
NO LINKS NO FILES NEED ANSWER ASAP PLEASE
Fill in the blanks to complete a summary of the entire passage. A passthought is a specific thought… A. Made by an electrode B. Chosen by a user C. Selected at
products formed when a candle burns​
i = QxPx + QyPy . 26 = 4(5)+2(3) 26=20+6 26
a radio costs $25 what is the total cost of the radio, including a 6% sales tax
To whom does demeter teach her proper rites and mysteries according to the homeric hymn to demeter?.
Hola pasen link de clases a y aparte mi pregunta ¿Cómo se representa el reporte de una entrevista?