Shauryasin98
Shauryasin98 Shauryasin98
  • 04-02-2024
  • Mathematics
contestada

An article was sold for rupees 920 with a loss of 8%. What was its cost price?
provide the formula also.

Respuesta :

mustansir46 mustansir46
  • 04-02-2024

Answer:

920 divided by 100 multiply by 8

736

Answer Link

Otras preguntas

Bonjour je dois trouver 11 mot qui qualifie ou sont présent dans la nouvelle le portrait ovale et je dois dire pourquoi je les ai choisi ( mots interdits portra
What does the underlined phrase indicate about the author's feelings toward Frida Kahlo?
Interior and exterior angles Find x.
A package of 5 pairs of insulated gloves costs $44.95. What is the unit price of the pairs of gloves
Which of the following would be consider true breeding? A. AA B. Aa C. aa D. AA and aa
What does The world war 1 have a chief
Sale 70% OFF! Gwen wants to buy a laptop computer. The original price is $720. What is the sale price?
When the spine curves inward at the low back, What postural deviation is it? 1) Lordosis 2) Kyphosis 3) Scoliosis 4) Flatback
what is the equivalent ratio in the simplest terms for 16:8
In the article the besst of Loch Ness which is tje following wtaments best expresses a central idea of the article