leaaha01 leaaha01
  • 01-05-2014
  • Mathematics
contestada

a 40 pound box of apples costs $24. What. is the cost of 6 pounds of apples

Respuesta :

justice118 justice118
  • 01-05-2014
3.6, Because 24x6 = 144 Divided by 20 = 3.6
So 3.6 is the awnser
Answer Link

Otras preguntas

choose 2 correct answers!!!!!! thank you
The greatest attack against ratification of the Constitution was over what issue?
If two straight lines intersect and one angle is 30°, what are the other three angles?A. 30°, 150°, 150°B. 90°, 90°, 150°c. 30°, 90°, 180°D. 90º, 150°, 180°​
A(n) is formed when groundwater that flows in an aquifer between two layers ofimpermeable rock is forced to the surface by an increase in pressure,OA artesian w
Help please I will mark you as the brainiest
When elliot engages in intense exercise, particularly in cold weather or during allergy season, his bronchial tubes fill with mucus and contract. this causes hi
which method of commercial fishing has a high rate of bycatch​
Braden’s savings account has dwindled to nothing, and he sinks further into depression and does nothing about it. Which of these is his response to stress?
What is the first step to take to help reduce pollution? A. Donate money to an organization that works to fight water and air pollution. B. Gain information abo
The. diagram shows an event that occurs during. meiosis.What is the result of this event?​