Kerileboeuf1 Kerileboeuf1
  • 02-06-2017
  • Mathematics
contestada

D dollars for 18.4 quarts. 25 dollars for 6 quarts

Respuesta :

altavistard
altavistard altavistard
  • 02-06-2017
Next time, please be clear about what you're looking for.  You might say, " If 6 quarts cost $25, what would 18.4 quarts cost?  Represent this cost as D.

Write and solve an equation of ratios to solve this for D:

Ratio of quarts       =       ratio of dollars

         6            $25
    ---------- = ----------
      18.4             D

Cross multiply:  6D = (18.4)($25)

Divide both sides of this equation by D.  Be certain to provide the correct units of measurements ($).  D = $ ?
 
Answer Link

Otras preguntas

_______ is the process of deciding where one page ends and the next begins. A. Editing B. Crop C. Word wrap D. Pagination
Why is the bureaucracy sometimes called the fourth branch of government?
In how many ways can three different flower pots be lined up on a windowsill if we are choosing from 9 different plants?
Every real number is irrational true or false
Identify the coterminal angle between 0 and 360 for the angle 480
List some ways that geology controls where it is safe to live.
If shane mailed out 40% of his holiday cards, and he still has 18 cards left to mail, how many total cards did he have to mail?
Refer to the table above for a certain product's market in econland. if the world price of the product were $6 and an import quota of 400 units were imposed on
Choose the correct ordered pair
Éramos una hermosa tarde de verano. correct incorrect