KazimT722111 KazimT722111
  • 01-11-2022
  • Mathematics
contestada

oranges cost $3.42 for 9 pounds at this rate how much would 12 pounds cost ?

Respuesta :

KenziU698678 KenziU698678
  • 01-11-2022

9 pounds of oranges cost $3.42 . At this rate the amount 12 pounds will cost will be greater than 9 pounds.

Answer Link

Otras preguntas

What is the central idea of president john F. Kennedy’s inaugural address on January 20, 1961 speech ?
Amrita thinks of a number. She doubles it, adds 9 , divides her answer by 3 and finally subtracts 1 . She obtains the same number she originally thought of. Wha
The following are the ages (years) of 5 people in a room: 14, 16, 16, 13, 23 A person enters the room. The mean age of the 6 people is now 21. What is the age o
What is the percent of nitrogen in dinitrogen pentoxide? A 74.1 B 62.8 C 44.4 D 25.9
Why is it more important to check for errors during DNA replication than during translation? A) An error in translation affects only one cell B) Proteins functi
Can someone please explain this??
Calculate the amount of heat (kcal) released when 50.0g of steam at 100 degrees celsius hits the skin, condenses and cools to a body temperature of 37 degrees c
What is the product ? (Y^2 +3y +7) (8y^2 + y+1)
Tara solved a quadratic equation. Her work is shown below, with Step 222 missing. What could Tara have written as the result from Step 222? \begin{aligned} 2(x-
kelly i s making sandwiches to sell at the football game's concession stand. She has 4 3/8 ounces of roast beef. Each sandwich has 3/4 ounce of roast beef. How