aagular28 aagular28
  • 03-12-2021
  • Mathematics
contestada

Bob payed $5.60 for 0.8 lb of fresh peaches.
How much would 3.25 lb of peaches cost?

Respuesta :

murphy512 murphy512
  • 03-12-2021

Answer:

$22.75

Step-by-step explanation:

first you want to put money over pounds giving you 5.6/0.8 now u divide to get the rate (7).

Now since you know that you got the rate you want to times 3.25 by 7 (22.75)

Answer Link

Otras preguntas

Heeeeelllp pleeeaaase ❤️
Concrete is purchased by the cubic yard. If concrete costs $58 per yard, how much money will it cost to pour a 16ft x 16ft x 6in slab? (Please show your work if
I need the help for number 7 plz help me as soon as possible plz help me
HELLLLLLPPPPPPPPPPPP
Hablando de demografia definir los conceptos de: variable, estadisticas y difusión
whats the answer please help
Ameneh's mother is an entrepreneur and chooses to open a business. Her business begins to grow a large consumer base and eventually starts to do better than al
Find the value of x so that ST is parallel to PR.
Which line from the story contains dialect?
Help? Use the law of sines to find the length of side c