MakyiSpencer14 MakyiSpencer14
  • 01-01-2017
  • Mathematics
contestada

A 64 oz bottle of apple juice costs $2.39 and a 20 oz bottle cost $0.79 which is better to buy

Respuesta :

molly37 molly37
  • 01-01-2017
the awnser to that question is 64
Answer Link
Аноним Аноним
  • 01-01-2017
The answer is the 64 oz bottle of apple juiceis the better buy. You just need to divide and find the number that is less or cheaper
Answer Link

Otras preguntas

Volcanoes are a source of this, but a bigger source in human activity. What is the thing?
what are the consequences when cultures interact
what is the definition of Epic in Social Studies
Which value is greatest 2.01 2.22 1.83
As members of the Bourbon Triumvirate, Joseph E. Brown, Alfred H. Colquitt, and John B. Gordon all supported A) expanding the railroad system. B) high taxes for
True or False: A credentialistic meritocracy is dependent upon the utilization of ascriptive variables.
Erika has 3 pieces of ribbon. each piece is 25 yards long she needs to cut pieces that are 22 inches long . What is the greatest number of 22-inch pieces that s
Equations with the variable on both sides . solve 2+ 6x = 1-x
What is one job of RNA? A. unraveling DNA B. manufacturing nucleotides C. carrying genetic information D. giving shape to chromosomes.
To convert inches to meters, we can multiply the number inches by 2.54 times 10 to the negative power 2. use the fact to convert 1 yard to meters. Thanks so muc