inkiko
inkiko inkiko
  • 02-02-2021
  • Mathematics
contestada

Fuji apples cost $3.00 per pound, and Golden Delicious apples cost $2.00 per pound. A childcare center purchases 30 pounds of a combination of the two types of apples for a total of $80.

Respuesta :

rhondawatkins73 rhondawatkins73
  • 03-02-2021

Answer:

she bought 14 fugi and bought 16 golden delicious

Answer Link

Otras preguntas

if an atom loses or gains an electron, it becomes a charged particle or ...
Participating in regular exercise lengthens bones in the body decreases bone density in the body has no effect on bones in the body strengthens bones in th
Jon divides 525 by 7. His answer is 75. What is the BEST way to check Jon's answer? A) 75 x 7 B) 75 ÷ 525 C) 525 ÷ 75 D) 525 x 7
Which of the following is a cash crop grown in the Sahel
whose innovation include the electric light-bulb and the phonograph A. Henry Ford B. Alexander Graham Bell C. Thomas Edison D. the Wright brothers
7. and 8. (ignore these numbers)Please answer correctly for brainly
What it’s one example of telling detail from “witness to the tragedy”
What is the mode of this data set 55 78 43 39 78 61 75 50 43 78
What is 3 1/2 in percent
What are the steps used to solve the given literal equation t=2(3.14)√m/k