evelynngordon8
evelynngordon8 evelynngordon8
  • 01-01-2021
  • Mathematics
contestada

Mr. Deveney bought 4 DVDs for $25.20. What was the price per DVD?

Respuesta :

arrontekamila
arrontekamila arrontekamila
  • 01-01-2021

Answer:

$6.30 per DVD

Step-by-step explanation:

25.20/4= 6.3

Answer Link

Otras preguntas

It took Nathan 15 hours to mow 6 lawns. At this rate, how many lawns can he mow in 65 hours
1. Calculate the number of AlCl3 that are produced from 0.25 mol of Al(OH)3. Al(OH)3 + 3HCl --> 3H2O+AlCl3 molar mass of AlCl3 = 133.3g a. 10.0g b. 33.
If Earth is flat as a pancake, what is the other side of that pancake like? How has this question been addressed in our sources? If it hasn’t, what are your spe
if the temperature drops by 5 degrees Celsius from 3 degrees Celsius what is the new temperature​
From a survey of 100 college students, a marketing research company found that 50 students owned iPods, 60 owned cars, and 30 owned both cars and iPods.
A ________ is a small tumor on a stern attachmentA.) dentureB.) pyrosisC.) melena D.) polyp
What is the value of f (x) when x = 6?
A square 4.5 m long and 1.2 m wide has a 25 cm wide border all around it on the inside. Find the cost of weaving the border at 15 paise per cm². ding it. If th
I need help with this please
Practice Exercise 6.9 - Choose the correct Verb from the bracke 1) Neither the man nor the woman (know, knows) the rule. sucited​