1217ainaraasanchezbt 1217ainaraasanchezbt
  • 01-06-2020
  • Mathematics
contestada

A pack of 6 waters costs $5.10. How much does 1 water cost?

Respuesta :

CHERLYNnotCHERRY
CHERLYNnotCHERRY CHERLYNnotCHERRY
  • 01-06-2020

Answer:

The cost of 1 water is $0.85.

Step-by-step explanation:

Given that a pack of 6 water costs $5.10 so in order to find the cost of 1 water, you have to divide it by 6 :

[tex]6water = 5.10[/tex]

[tex]1water = 5.10 \div 6[/tex]

[tex]1water = 0.85[/tex]

Answer Link

Otras preguntas

what is your favorite video game
$24 in 2hours find the unit rate?
Perform the indicated operation 2 1/6- 5 2/3
Four consecutive integers sum to 290. What is the least of the 4 integers?
The Pythagorean theorem, a² + b2 = c?, for c[tex]{a}^{2} + {b}^{2} = {c}^{2} [/tex]Formula for the volume of a square pyramid. (for w)​
Which one? A.) Michael Jackson (king of pop) B.) Justin Beiber C.) Both D.) None
QUESTION 6 of 10: You have one hour for lunch. You want to go to your favorite sub shop, which is 18 minutes from your job. You called; the average wait time to
ADDITION OF INTEGERS 21) 2+ 6+-6
5.93 centimeters is how many meters?
Gloria: Hola Carlos, que alegría. Vivo en los apartamentos para estudiantes en la próxima ca Carlos: ¿Vives sola o con otras chicas? Gloria: Vivo con tres chica