TylerBrodsky1830 TylerBrodsky1830
  • 04-01-2019
  • Mathematics
contestada

Kara paid $24.64 to ship 11 packages. Each package was the same size and weight. How much did it cost to ship 1 package

Respuesta :

sqdancefan
sqdancefan sqdancefan
  • 04-01-2019

Answer:

$2.24

Step-by-step explanation:

The shipping cost for one package was 1/11 of the total shipping cost.

... 1/11 · $24.64 = $2.24

Answer Link
adioabiola
adioabiola adioabiola
  • 16-02-2020

Answer:

Step-by-step explanation:

If it cost $24.64 to ship 11 packages

Divide $24.64 by 11 to get the cost of 1 package

$24.64/11=$2.24 per package

Check:

$2.24*11=$24.64

Answer Link

Otras preguntas

Why are metals alloyed?
What is one argument in favor of federal judges having lifetime appointments?.
SOLVE FOR X SOLVE FOR EACH ANGLE (x + 35)° (3x + 1)º
A soup of chemicals and complex structures which carry out all of the activities of the cell 1)cell membrane 2)celluulose 3)vacuole 4) cytoplasm
inequality question math solve step by step
you can make this by repeating symbols again and again. Help Please
Mel buys a house for £352 000 She sells the house for £325 600 Calculate the percentage loss Mel makes.
what is hunting reserve Name the only hunting reserve of Nepal​
Normal systolic blood pressure is a function of age. For a woman, the normal systolic pressure, P, in millimeters of mercury (mm Hg) is modeled by P = 0.01 A2 +
McDonald’s and Wendy’s offer two deals on chicken nuggets. McDonald’s offers 5 chicken nuggets for $2.00. Whereas Wendy's offers 8 chicken nuggets for $3.50. At