Monae1011 Monae1011
  • 04-01-2019
  • Mathematics
contestada

The group members price of the muffins at $15 per dozen what is the price per muffin

Respuesta :

mrkmusvovzdeq
mrkmusvovzdeq mrkmusvovzdeq
  • 04-01-2019

HI there!

If the price of the muffins are $15 per dozen, then what is the price per muffin?

To find the answer to that we will need to divide $15 on 12, which will give us the amount people spend per muffin.

$15 ÷ 12 = $1.25

The price per each muffin is $1.25

Hope this helped!~


Answer Link

Otras preguntas

A circular pool is ten feet in diameter and five feet deep. What is its volume, in cubic feet?
which explorer sailed for france?
What is 0.05 percent of 6.5?
How many grandparents have my grandparents? who can solve it is very good on maths! it is just a lpgic problem! i know the answer :)
least number that has 2, 3, 4, as factors
which explorer sailed for france?
What were some events/things that caused the Great Depression?
Why were people from Africa brought to Georgia?
which explorer sailed for france?
What is 1997 from 2014????????????