baaj baaj
  • 03-12-2018
  • Mathematics
contestada

noah goes to the store with $40 .he spend 38.60 on 13 bags of popcorn. how much one bag of popcorn cost ?

Respuesta :

jules5440
jules5440 jules5440
  • 03-12-2018
Each bag of popcorn will be at least 2.97
2.97x13=38.61
Answer Link

Otras preguntas

In a certain city, electricity costs $0.13 per kW·h. What is the annual cost for electricity to power a lamp-post for 7.50 hours per day with (a) a 100.-watt i
being a member of a clique does not hinder your responsibility to reach out to others
what is the product of x(x 1)? 2x x x2 2x 2x2 x x2 x
How do geographers use technology to study the earth?
a ____ visually depicts a relationship between two variables
Write a comment on the following statement: Texting should be made more expensive so that users are not in danger of losing their reading skills.Can somebody he
what is using fewer resources than an economy is capable of using called?
write 77/20 as a terminating decimal
the new total is $60,but the sales tax is 5% of the bill. How much is the sales tax?
why do some readers choose to join reader groups? (5 points) groups offer opportunities to discuss interesting topics in literature. groups allow readers to fin