ashleytinoco345
ashleytinoco345 ashleytinoco345
  • 02-10-2018
  • Mathematics
contestada

At the local grocery store, q 16-ounce bottle of Apple juice costs $3.20. What is the cost of the Apple juice per ounce?

Respuesta :

Estrella9504
Estrella9504 Estrella9504
  • 02-10-2018
16q= 3.20
÷16 on both sides
and you get .20 cents per ounce.
Answer Link

Otras preguntas

Expand the following logarithms. Use either the power rule,product rule or quotient rule. Log2(21)=
A parabola drawn on a coordinate plane has vertex (1,−2) and focus (4,−2) . The parabola opens to the right. Which of the following is an equation of this parab
Write a 5 paragraph essay about why u think Oreo are better than Chip Ahoy. hook the reader then at the end make a thesis statement.
A vanguard is a group that leads the way and at the forefront of a movement. In what sense were these women a vanguard? And the vanguard of what? What can we
Which sentence from the excerpt most strongly supports the answer to Question 7? Answer choices for the above question A. “‘Soon,’” he said B. “‘Now before i
You correctly calculated your estimated annual homeowner's insurance of $6474.99. The bank will likely require you to pay a prorated monthly amount to be held i
A developing country today (that is, a country with less wealth than other countries) is likely to be a/an O A. industrialized nation. B. former colony. O C. im
is our calendar today based of the mayan calendar
A user is concerned about losing critical data on single computer in the event of an unforeseen system crash. The user is advised to implement fault tolerance.
What kingdom was the glory age of ancient Egypt?